Приглашаем желающих на спецкурс “AcademicWriting. PartI”

30 сентября 2016

Начинает работу спецкурс “AcademicWriting. PartI”. Курс включает в себя теоретические основы, обсуждение материалов редакторов зарубежных журналов и практические занятия. Курс рассчитан на 8-10 занятий длительностью 2 часа.

Спецкурс проводится уже третий год и  предназначен для студентов, аспирантов, сотрудников биофака, желающих научиться писать научные статьи на хорошем английском языке.

Занятия проходят по пятницам, с 18 до 20 ч, в ауд. 389 Биологического факультета ("интерактивная аудитория") и сопровождаются онлайн-трансляцией.
.

Запись на спецкурс - по электронной почте warapkova@mail.ru

ВНИМАНИЕ! Количество мест ограничено!

В программе осеннего семестра 2016 г.

1.  Academic English and Academic Writing: what do we mean by these terms?
2.  The structure of  a paper  and linguistic peculiarities of its parts: an  overview.

• Proper style and its place in the overall picture of getting published: the rule of three C’s.
  • Drafting your paper: when to start writing?
  • Typical problems and errors of early career writers and the ways to overcome them.
  • Writing and science: history and mutual influence.

3.  The structure of a typical clause: what makes a sentence really good.

• The notion of a sentence within a text: the first sentence, the thesis statement and the concluding one.
  • How to write in a good style, how to shorten the sentences and to coordinate your ideas properly.
  • How to vary the sentence length and type to make your writing more attractive and less monotonous. Parallelism and its function in scientific writing. Avoiding plagiarism, reformulating ideas.
  • How to use linking words properly.

4.  How to punctuate your piece properly: rules and tips.

5.  How to avoid monotony in lexis: synonyms, collocations and useful expressions grouped in  topics.

6.  How to write Abstracts and Introductions.

7.  Editing your own paper and peer-editing.

Преподаватель: Анастасия ШАРАПКОВА (к.ф.н., филфак МГУ)

Павшинцев Всеволод Вячеславович
Простова Мария Андреевна